2024 Hac Kurası Bugün (2 Kasım Perşembe) Çekildi. Hac Kura Sonuçları Bu Akşam 21.00’de E-Devlet’ten Öğrenilebilecek

2024 hac kurası bugün (2 Kasım Perşembe) Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda; bilgisayar ortamında ve noter huzurunda çekildi. Kuraya hac kaydı yenilenen ve ön kayıt yaptıran 2 milyon 473 bin 65 kişinin katıldı. Hac kura sonuçları bu akşam saat 21.00’den itibaren E-Devlet üzerinden öğrenilebilecek.

Hacı adaylarının huzurunda ve elektronik ortamda kura çekiminin başlatmasıyla birlikte 2024 yılında hacca gidecek asil hacı adayları ile yedek hacı adayları belirlenmiş oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yaptığı açıklamada; 2024 hac yılında kutsal topraklar gidecek en yaşlı hacı adayının 114 yaşında, en küçük hacı adayının ise 24 günlük olduğunu söyledi.

Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunca en uygun ve adil yöntem olarak katsayılı kura sisteminin uygulandığını belirten Erbaş, “Kayıt döneminde 2007-2023 yıllarından itibaren bekleyen 2 milyon 337 bin 644 hacı adayının kaydı güncellenmiş, 2024 yılında ise 135 bin 421 kişi ilk defa kayıt yaptırmış. Böylece Türkiye genelinde toplam müracaat 2 milyon 473 bin 65 olarak gerçekleşmiştir. Kuraya girecek en yaşlı hacı adayımız 114 yaşında Diyarbakır ilinden, en küçük hacı adayımızsa 24 günlük Batman ilindendir.” diye konuştu.

Hac Kura Sonuçları Açıklandıktan Sonra Kesin Kayıtlar Nasıl Yapılacak?

Hac kura sonuçlarına göre hacca gitmeye hak kazanan hacı adayları, kesin kayıt işlemleri için Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu veya Özel Acenta Organizasyonlarından birini tercih edecek. Hac kura sonuçları sistemine göre kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlar, kesin kayıtlarını 6-24 Kasım 2023 tarihleri arasında yapabilecek.

Hacı adayları; hac ücretlerinin tamamı kesin kayıtları sırasında yatırılabilecekleri gibi, taksitler halinde de yatırılabilecek. Ödeme takvimi hac kesin kayıtları esnasında hac yolcularına duyurulacak, belirlenen süreler içerisinde ödeme yapmayanların kayıtları silinecek.

Hacca Semerşah Turizm Kalitesiyle Gidin

Hac vazifenizi Semerşah Turizm kalitesiyle gerçekleştirmek için formumuzu doldurun, müşteri temsilcimiz sizinle hemen iletişime geçsin.

Hizmet kalitemizle özel kuruluşlar arasında yıllardır hacı adaylarının ilk tercihi olduk. Hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup, Semerşah Turizm bu fiyatlara uymaktadır.

Hac Kesin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

2024 yılı hac kura sonuçları‘na göre hacca gitmeye hak kazanan hacı adayları kesin kayıtlarını 6-24 Kasım 2023 tarihleri arasında yapabilecektir. Hac kayıtlarında il bazında kota sistemi olduğundan dolayı “Turizm Acentesi Hac Organizasyonu” tercihinde bulunacak hacı adaylarının kesin kayıt işlemlerini hac kesin kayıtlarının ilk gününde yaptırmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Hac Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılacak?

Hac kura sonuçları’na göre kurada adı çıkan hacı adayları hac ödemelerini; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirleyeceği banka ve ödeme sistemleri aracılığı ile yatırabileceklerdir.

Hac Konaklama Türleri Nasıl Olacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen 2024 yılı hac konaklama tür ve standartları aşağıdaki gibidir:

1) Normal Konaklama Türü

a) Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen kriterlere uygun 2, 3 veya oda durumuna göre 4 kişilik odalarda konaklama yaptırılacak,
b) Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 8 km; Medine’de ise Merkeziye bölgesinde bulunan standart/normal otellerde konaklama yaptırılacak,
c) Yemeklerin; Yemek Tespit Komisyonunca belirlenecek menüye uygun sabah kahvaltısı, akşam standart menü ve öğle için kumanya /çorba – salata şeklinde verilecek,
d) Konaklama ve uçuş programına göre hac süresi azami 45 gün olarak planlanacak, (bu süre uçuş planlamasındaki duruma göre farklılık arz edebilecektir)
e) Medine-i Münevvere’deki konaklama süreleri 3-5 gün aralığında planlanacak.

2) Yakın Mesafeli Konaklama Türü

a) Mekke ve Medine standartlarına göre günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmetleri veren 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacak,
b) Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 1.250 mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de yer alan yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılmasına ve sürenin uçak programına uygun olarak 10 – 25 gün aralığında olacak,
c) Yakın Mesafe Konaklama türleri için yapılacak ilanlarda ve hazırlanacak broşürlerde otelin ismi, mesafesi, ücreti ve kaç öğün yemek verileceği hususlarına yer verilecektir.

Katsayılı Kura Sistemi Nedir?

Bu sistem; daha önceki yıllarda hac kurasına katılmış ancak hac hakkı kazanamamış hacı adaylarına öncelik tanıyan bir sistemdir. Örneğin hac başvurusunu 3 yıldır yenileyenlerin 9 kez, 4 yıldır yenileyenlerin 16, 5 yıldır yenileyenlerin ise 25 kura hakkı bulunmaktadır. Bu sene ilk kez kayıt yaptıran hacı adaylarının ise 1 kura hakkı bulunmaktadır. Böylece daha uzun süredir bekleyen hacı adaylarının hac kura şansları artırılmaktadır.

Kurada Adı Çıkanların Ne Yapması Gerekecek?

Bu yılki hac kura sonuçları henüz kesinleşmemiş olup kura çekim işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacaktır. Hac kurasında adı çıkan hacı adayları kesin hac kayıt tarihlerini bekleyecek ve bu süre içerisinde tercih edeceği hac organizasyonunu belirleyecektir.

Hac Kurasında Adı Çıkmayanlar Özel Şirketlerle Hacca Gidebilir mi?

Hac kurası’nda adı çıkmayanlar özel şirketlerle de hacca gidememektedir. Çünkü Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın getirmiş olduğu 80 bin kişilik kota nedeniyle yalnızca adı kurada çıkanlar hacca gidebilmektedir. Bu anlamda özel kuruluşlar (acenteler de) hac ve umre hizmetlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlıdır.

Hac Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hac fiyatlarında alt sınır ve azami sınır her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup Semerşah Turizm belirlenen bu fiyatlara uymaktadır.

Hac Kura Sonuçları’nda Adı Çıkmayan Hacı Adaylarının Ne Yapması Gerekecek?

2024 yılı hac kurasında adı çıkmayan hacı adaylarının 1 yıl sonraki hac kurasını beklemeleri gerekecektir.

Kurada Adı Çıkanlar Hac Kaydı Sırasında Hangi Organizasyonu Tercih Etmeli?

Hacı adayları; hac niyetiyle yaklaşık 45 gün boyunca kutsal topraklarda (Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere) kalacaklarından; hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti yüksek organizasyonları tercih etmelidir.

Semerşah Grup’un Diğer Organizasyonlardan Farkı Nedir?

Semerşah Grup, Türkiye genelindeki özel kuruluşlar (acenteler) arasında, yılllardır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur. Bunun öncelikli nedeni ise Semerşah Grup’un hacılarını birer müşteri olarak değil Yüce Allah’ın misafiri olarak görmesidir.

1- Semerşah Grup, Türkiye genelindeki özel kuruluşlar arasında yıllardır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur.

2- Semerşah Grup, hizmeti nimet bilir ve faaliyetlerini bu anlayışla sürdürür.

3- Semerşah Grup’un yıldızlı lüks otelleri, haccın en yoğun zamanlarında şeytan taşlama mahalline yürüme mesafesindedir.

4- Semerşah Grup’un tüm yemeklerini alanlarında uzman Türk aşçılar yapar.

5- Semerşah Grup, mahremiyete azami düzeyde önem verir. Mahremiyet politikası gereği yemekhane, mescit, asansör, lobi ve servis araçları kadın ve erkekler için ayrı ayrıdır.

6- Semerşah Grup hac öncesinde düzenlediği online ve yüz yüze eğitim seminerleriyle hacı adaylarına hacca hazırlar.

7- Semerşah Grup, deneyimli rehber hocalarıyla misafirlerinin ibadet ve ziyaretlerini adım adım takip eder.

8- Semerşah Grup, bilgilendirme servisi ile hacı adaylarının Türkiye’deki yakınları ve ailelerini habersiz bırakmaz.

9- Semerşah Grup, yaygın hizmet ağı ile hacı adaylarını yurt genelindeki 26 havalimanından kutsal topraklara uğurlar.

10- Semerşah Grup Mekke-i Mükerreme’deki son model servis araçlarıyla her 20 dakikada bir Harem-i Şerif’e ring sefer gerçekleştirir.

11- Semerşah Grup’un Medine-i Münevvere’deki yıldızlı lüks oteli Mescid-i Nebeviye yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.