2020 hac kurası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çekildi ve tüm Türkiye’nin merakla beklediği kura sonuçları 9 Ocak akşamı saat 21.00 itibariyle açıklandı! Peki, kura sorgulama işlemleri nasıl yapılıyor ve hacı adayları kura sonuçlarını nasıl öğreniyor? Hac kurasında adı çıkan ve 2020 yılı için hac hakkı kazanan hacı adayları kesin kayıt işlemlerini nasıl yapacak? 2020 hac kurası ve kesin kayıt işlemlerine ilişkin tüm sorular ve yanıtları yazımızda…

Bu yılki hac kurası 9 Ocak 2020 Perşembe günü saat 10.00’da Başkanlığın konferans salonunda kamuoyuna açık ve noter huzurunda çekildi. Hac kurasına daha önceki yıllarda kuraya katılmış ancak hac hakkı kazanamamış hacı adayları ile bu yıl ilk defa hac kaydı yapmış hacı adayları katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın elektronik ortamda kura çekimini başlatmasıyla birlikte 2020 yılında hacca gidecek asil hacı adayları ile yedek hacı adayları belirlendi.

Hac kura sonuçları 9 Ocak Perşembe günü saat 21.00’den itibaren hacı adayları tarafından E-Devlet kapısındaki hac kura sorgulama sisteminden öğrenilebiliyor. Ayrıca hac kurasına ilişkin bilgilendirmeler SMS yoluyla da grup başlarına bildirilmiş durumda.

Hac Kesin Kayıtları Nasıl Yapılacak?

Kura sonuçlarına göre hacca gitmeye hak kazanan hacı adayları, kesin kayıt işlemleri için Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu veya Özel Acenta Organizasyonlarından birini tercih edecek. Hac kura sonuçları sistemine göre kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlar, “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini 13 Ocak Pazartesi günü saat 08.00’den itibaren www.hac.gov.tr adresindeki “Kesin Kayıt Belgesi” linkinden yönlendirilecek E-Devlet sistemi üzerinden yapabilecek.

Hacı adayları tercih edilen hac konaklama türüne ait hac ücretinin tamamını kesin kayıt esnasında yatırabilecekleri gibi, %50’si peşin (EN GEÇ 27.01.2020 TARİHİNE KADAR), %25’ini 1. taksit olarak 29 Şubat 2020’ye kadar, kalan %25’i ise 2. taksit olarak 31 Mart 2020 tarihine kadar T.C. kimlik numaraları ve cep telefonu bilgileri ile yatırabilecek.

Hacca Semerşah Turizm Kalitesiyle Gidin

Hac vazifenizi Semerşah Turizm kalitesiyle gerçekleştirmek için formumuzu doldurun, müşteri temsilcimiz sizinle hemen iletişime geçsin.

Hizmet kalitemizle özel kuruluşlar arasında son 10 yıldır hacı adaylarının ilk tercihi olduk. Hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup, Semerşah Turizm bu fiyatlara uymaktadır.

Hac Kesin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

2020 yılında hacca gitmeye hak kazanan hacı adayları kesin kayıtlarını 13 – 24 Ocak 2020 tarihleri arasında yapabilecektir. Hac kayıtlarında il bazında kota sistemi olduğundan dolayı Turizm Acentesi Hac Organizasyonu tercihinde bulunacak hacı adaylarının kesin kayıt işlemlerini hac kesin kayıtlarının ilk günü olan 13 Ocak 2020 sabahı saat 08.00’de yaptırmaları gerekmektedir.

Hac Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılacak?

Hac kurasından adı çıkan hacı adayları hac ödemelerini; Ziraat Bankası, Albaraka Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Emlak Bank Katılım ve PTT şubelerine yatırabileceklerdir.

Hac Konaklama Türleri Nasıl Olacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen 2020 yılı hac konaklama tür ve standartları aşağıdaki gibidir:

1- Oda Tercihli Konaklama Türü

a) Mekke – Medine’de oda içinde banyo-tuvalet, buzdolabı, yatak ve bazası bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi geniş ve ferah, müstakil yemekhane/irşad salonu bulunan, ortak kullanım mekanları hacı sayısına göre yeterli 2,3 veya 4 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır.

b) Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla (7) km. Medine’de ise Merkeziye’de veya Mescid-i Nebevi’ye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda konaklama yaptırılacaktır.

c) Toplam süresi uçak programına göre en fazla 45 gün olacaktır.

d) Medine’de konaklama süresi: 4-6 gün arasında olacaktır.

2- Otel Konaklama Türü

Mekke ve Medine standartlarına göre günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmetleri veren 4 veya 5 yıldızlı otellerde 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır.  Otellerin Mescid-i Haram’a ve Mescid-i Nebevi’ye olan takribi uzaklıklarına göre 2 ayrı kategoride organizasyon düzenlenebilecektir.

a) Otel-1 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 500 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de bulunan, yıldızlı ve 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yapılacaktır. Hac süresi uçak programına uygun olarak 10-18 gün aralığında olacaktır.

b) Otel-2 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 1000 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de yer alan, yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yapılacaktır. Hac süresi uçak programına uygun olarak 14-25 gün aralığında olacaktır.

Katsayılı Kura Sistemi Nedir?

Bu sistem; daha önceki yıllarda hac kurasına katılmış ancak hac hakkı kazanamamış hacı adaylarına öncelik tanıyan bir sistemdir. Örneğin hac başvurusunu 3 yıldır yenileyenlerin 9 kez, 4 yıldır yenileyenlerin 16, 5 yıldır yenileyenlerin ise 25 hakkı bulunmaktadır. Bu sene ilk kez kayıt yaptıran hacı adaylarının ise 1 kura hakkı bulunmaktadır. Böylece daha uzun süredir bekleyen hacı adaylarının hac kura şansları arttırılmaktadır.

Kurada Adı Çıkanların Ne Yapması Gerekecek?

Bu yılki hac kura sonuçları 9 Ocak’ta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanacak. Hac kurasında adı çıkan hacı adayları kesin hac kayıt tarihlerini bekleyecek ve bu süre içerisinde tercih edeceği hac organizasyonunu belirleyecektir.

Hac Kurasında Adı Çıkmayanlar Özel Şirketlerle Hacca Gidebilir mi?

Hac kurasında adı çıkmayanlar özel şirketlerle de hacca gidememektedir. Çünkü Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın getirmiş olduğu 80 bin kişilik kota nedeniyle yalnızca adı kurada çıkanlar hacca gidebilmektedir. Bu anlamda özel kuruluşlar (acenteler de) hac ve umre hizmetlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlıdır.

Hac Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hac fiyatlarında alt sınır ve azami sınır her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup Semerşah Turizm belirlenen bu fiyatlara uymaktadır.

Kura Sonucunda Adı Çıkmayan Hacı Adaylarının Ne Yapması Gerekecek?

2020 yılı hac kurasında adı çıkmayan hacı adaylarının 1 yıl sonraki hac kurasını beklemeleri ve 2021 yılında hac kayıtlarını yeniden güncellemeleri gerekecek.

Kurada Adı Çıkanlar Hac Kaydı Sırasında Hangi Organizasyonu Tercih Etmeli?

Hacı adayları hac niyetiyle yaklaşık 40 gün boyunca kutsal topraklarda (Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere) kalacaklarından; hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti yüksek organizasyonları tercih etmeli.

Semerşah Grup’un Diğer Organizasyonlardan Farkı Nedir?

Semerşah Grup, Türkiye genelindeki özel kuruluşlar (acenteler) arasında, son 10 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur. Bunun öncelikli nedeni ise Semerşah Grup’un hacılarını birer müşteri olarak değil Yüce Allah’ın misafiri olarak görmesidir.

1- Semerşah Grup, Türkiye genelindeki özel kuruluşlar arasında son 10 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur.

2- Semerşah Grup, hizmeti nimet bilir ve faaliyetlerini bu anlayışla sürdürür.

3- Semerşah Grup’un yıldızlı lüks otelleri, haccın en yoğun zamanlarında şeytan taşlama mahalline yürüme mesafesindedir.

4- Semerşah Grup’un tüm yemeklerini alanlarında uzman Türk aşçılar yapar.

5- Semerşah Grup, mahremiyete azami düzeyde önem verir. Mahremiyet politikası gereği yemekhane, mescit, asansör, lobi ve servis araçları kadın ve erkekler için ayrı ayrıdır.

6- Semerşah Grup hac öncesinde düzenlediği online ve yüz yüze eğitim seminerleriyle hacı adaylarına hacca hazırlar.

7- Semerşah Grup, deneyimli rehber hocalarıyla misafirlerinin ibadet ve ziyaretlerini adım adım takip eder.

8- Semerşah Grup, bilgilendirme servisi ile hacı adaylarının Türkiye’deki yakınları ve ailelerini habersiz bırakmaz.

9- Semerşah Grup, yaygın hizmet ağı ile hacı adaylarını yurt genelindeki 26 havalimanından kutsal topraklara uğurlar.

10- Semerşah Grup Mekke-i Mükerreme’deki son model servis araçlarıyla her 20 dakikada bir Harem-i Şerif’e ring sefer gerçekleştirir.

11- Semerşah Grup’un Medine-i Münevvere’deki yıldızlı lüks oteli Mescid-i Nebeviye yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.