Hac ve umre için kutsal beldelere gidenler, ihramsız geçilmemesi gereken Mikat sınırlarından önce ihrama girmelidir.

Önce Medine’ye gidecek hacı adayları Türkiye’deki havalimanlarında ihram giymezler. Ancak Mekke’ye gidecek hacı adaylarının havalimanında ihrama girmesi gerekir.

Erkekler, elbiselerini çıkarıp ihram örtülerine bürünür. Bayanların kendi elbiseleri ihram örtüsü olarak kabul edilir.

İhram örtüleri makamdan, mevkiden ve dünyadan soyunmanın simgesidir.

İhramlı kişi kendisine süslü elbiseleri uzak ettiği gibi günahları ve çirkin işleri de kendisinden uzaklaştırır. Hacı adayı, ihram örtüsüne büründüğü gibi tevazu ve takva elbisesine bürünür.

İhram nefse ve şeytana karşı bir korumadır!

İhramdan önce vücut temizliği yapılır ve abdest alınır. Mümkünse gusül etmek gerekir.
Abdestini alan hacı adayı daha sonra 2 rekat ihram namazı kılar.

Ardından:

“Allah’ım ben umre yapmak istiyorum. Onu bana kolaylaştır, benden kabul eyle” diyerek niyet eder.

Niyet ettikten sonra:

“Lebbeyk Allahümme Lebbeyk. Lebbeyke La şžerike Leke Lebbeyk. İnnel Hamde Ven Nimete Leke Vel Mülk. La şžerike Lek” diyerek telbiye getirir.

Telbiyenin manası şu şekildedir:

“Buyur Allah’ım buyur. Buyur, senin hiçbir ortağın yoktur. ޞüphesiz hamd ve nimet sana aittir. Mülkün sahibi sensin. Senin hiçbir ortağın yoktur.”

Özel gününde olan bayanlar da niyet etmeli ve telbiye getirerek kendi elbiseleriyle ihrama girmelidir.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Telbiyede bulunan hiçbir Müslüman yoktur ki, onun sağında ve solunda bulunan taş, ağaç, sert toprak onunla birlikte telbiyede bulunmasın, bu iştirak (sağ ve solunu göstererek) şu ve şu istikamette arzın son hududuna kadar devam eder.” (Tirmizi)

Böylece kişi artık ihramlıdır ve ihram yasakları başlamıştır.

İhramlı olarak; yolculuk boyunca Beytullah görülene kadar her fırsatta telbiye getirilmelidir.

İhram Yasakları

İhramlıyken dikkat etmesi gereken yasaklar şunlardır:

“Kötü ve incitici söz söylemek, insanlarla mücadele ve münakaşa etmek, insanları kırmak, eş ile yakınlaşmak, bitkileri koparmak, av hayvanı avlamak, saç ve sakal tıraşı olmak, bıyıkları kesmek, vücudundan kıl koparmak veya tıraş etmek, tırnak kesmek, koku sürünmek, elbise giymek, erkeklerde başı, kadınlarda yüzü örtmek, eldiven, çorap veya topukları kapalı ayakkabı giymek” ihramın yasakları arasındadır.

İhram yasaklarına uyulmadığı takdirde bazı cezalar vardır. Bu cezalar yasağın çeşidine göre kimi zaman bir sadaka, kimi zamansa bir kurban olabilir.

Giyim ile ilgili yasaklar erkekler içindir. Bayanların kendi elbiseleri, ihram örtüsü olarak kabul edilmektedir. İhramlı iken uçak içerisinde sunulan ikramların ardından ıslak mendil ve kokulu sabunların kullanmamasına özen gösterilmelidir.