Diyanet İşler Başkanlığı tarafından 2024 yılına ilişkin hac ön kayıt tarihleri açıklandı. Buna göre hac farizasını yerine getirmek isteyen ve ilk defa hac başvurusunda bulunacak Türk vatandaşları 13 Eylül Çarşamba gününden itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı’na hac ön kayıt başvurusunda bulunabilecek.

2024 yılı hac kurasına katılmak isteyen vatandaşlarımız ön kayıtlarını 13 Eylül – 11 Ekim 2023 tarihleri arasında E-Devlet aracılığı ile yapacak. Daha önceki yıllarda hac kurasına katılmış ancak hac hakkı kazanamamış hacı adaylarının kayıtları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yenilecek. Hac kayıtlarında; il, adres, iletişim bilgisi veya konaklama türlerinde güncelleme yapmak isteyen vatandaşlarımızın, e-Devlet üzerinden ya da il-ilçe müftülükleri aracılığıyla durumlarında güncelleme yapmaları gerekecek.

Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olan hacı adayları, müracaatlarını hacca daha önce hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapabilecek.

0-12 yaş arası çocuklarını hacca götürmek isteyen hacı adayları, belirlenen süre içerisinde çocuklarının ön kayıtlarını yaptırabilecek. Söz konusu yaş aralığında bulunan çocuklar, ebeveynlerinin kura kat sayılarını etkilemeyecek.

Hac Kurası Ne Zaman Çekilecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2024 hac kurasına yönelik henüz bir açıklama yapılmadı. Hac kurasına ilişkin açıklama yapıldığı takdirde gerekli bilgilendirmeler www.semersahturizm.com sayfamızdan yayınlanacaktır. 2024 yılı hac kurasına bu yıl ilk defa hac başvurusunda bulunacak hacı adayları ile daha önceki yıllarda hac başvurusu yapmış ancak adları kurada çıkmamış hacı adayları katılabilecek.

Hac kura sonuçları hacı adayları tarafından Hac Kura ve Durum Sorgulama Ekranı’ndna öğrenilebilecek.

Hacca Semerşah Turizm Kalitesiyle Gidin

Hac vazifenizi Semerşah Turizm kalitesiyle gerçekleştirmek için formumuzu doldurun, müşteri temsilcimiz sizinle hemen iletişime geçsin.

Hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup, Semerşah Turizm belirlenen fiyat aralığına uymaktadır.

Hac Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2024 hac yılına yönelik şartname henüz açıklanmamıştır. Hac kesin kayıt işlemlerine yönelik detaylı bilgiler 2024 yılı hac şartnamesinin yayınlanması ile birlikte sayfamızda paylaşılacaktır.

Daha Önceki Yıllardan Hac Kaydı Olanlar İçin Kayıt Yenileme Süreci Nasıl Olacak?

1- Daha önceki yıllarda hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Otomatik olarak yapılacaktır.

2- Hac kayıtlarına yönelik il, adres, iletişim bilgileri veya konaklama bilgilerinde değişiklik yapmak isteyen hacı adaylarının, e-Devlet üzerinden ya da il-ilçe müftülükleri aracılığıyla durumlarında güncelleme yapmaları gerekiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 2024 Yılı İçin Belirlenen Hac Fiyatları

2024 yılı hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanmamıştır. Fiyatlar açıklandığında sayfamızda paylaşılacaktır. Semerşah Grup, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac fiyatlarına riayet etmektedir.

Hac Kura Sonuçları Nasıl Öğrenilecek?

Hac sonuçları Diyanet İşleri Başkanlığı’nın www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak kura sorgu linkinden veya E-Devlet Sistemi aracılığı ile öğrenilebilecektir.

Hac Kayıtlarında İl Kotası Ne Anlama Gelmektedir?

Hac kayıtlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yüzde 60, hac ve umre acentelerinin ise yüzde 40 kota hakkı bulunmaktadır. Herhangi bir ilin (şehrin) acente kotası dolduğunda hacı adayları yalnızca Diyanet İşleri Başkanlığı’na kayıt yaptırabilmektedir. Bu nedenle her yıl hac kayıtlarının ilk gününde acente kotaları birkaç saat içerisinde dolmaktadır.

Hac Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hac fiyatlarında alt sınır ve azami sınır Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte ve tüm seyahat acenteleri belirlenen fiyatlara uymaktadır. Bu anlamda acenteler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği hac fiyatlarında indirime (kampanyaya) gidebilir ancak azami ücreti kesinlikle aşamazlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na Kayıt Yaptırmadan Özel Acenteyle Hacca Gidilebilir mi?

Hayır, Diyanet İşleri Başkanlığı’na hac kaydı yaptırmadan turizm acentelerinin hac organizasyonu ile hacca gidilememektedir. Bu nedenle özel kuruluşlarla hacca gitmek isteyen vatandaşlarımız hac ön kayıtlarını Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yaptırmaları gerekmektedir. Kurada adı çıkan hacı adayları, hac kesin kayıt işlemleri sürecinde özel acente tercihinde bulunabilmektedir.

Hac Kaydı Sırasında Hangi Organizasyonu Tercih Etmeliyim?

Hacı adayları hac niyetiyle yaklaşık 40 gün boyunca kutsal topraklarda (Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere) kalacaklarından; hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti yüksek acenteleri tercih etmeleri önemlidir.

Semerşah Grup’un Diğer Organizasyonlardan Farkı Nedir?

Semerşah Grup , Türkiye genelindeki özel kuruluşlar (acenteler) arasında, yıllardır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur. Bunun öncelikli nedeni ise Semerşah Grup’un hacılarını birer müşteri olarak değil Yüce Allah’ın misafiri olarak görmesidir.

1- Semerşah Grup, Türkiye genelindeki özel kuruluşlar arasında yıllardır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur.

2- Semerşah Grup, hizmeti nimet bilir ve faaliyetlerini bu anlayışla sürdürür.

3- Semerşah Grup’un yıldızlı lüks otelleri, haccın en yoğun zamanlarında şeytan taşlama mahalline yürüme mesafesindedir.

4- Semerşah Grup’un tüm yemeklerini alanlarında uzman Türk aşçılar yapar.

5- Semerşah Grup, mahremiyete azami düzeyde önem verir. Mahremiyet politikası gereği yemekhane, mescit, asansör ve lobi alanları kadın ve erkekler için ayrı ayrıdır.

6- Semerşah Grup hac öncesinde düzenlediği online ve yüz yüze eğitim seminerleriyle hacı adaylarına hacca hazırlar.

7- Semerşah Grup, deneyimli rehber hocalarıyla misafirlerinin ibadet ve ziyaretlerini adım adım takip eder.

8- Semerşah Grup, bilgilendirme servisi ile hacı adaylarının Türkiye’deki yakınları ve ailelerini habersiz bırakmaz.

9- Semerşah Grup, yaygın hizmet ağı ile hacı adaylarını yurt genelindeki 26 havalimanından kutsal topraklara uğurlar.

10- Semerşah Grup Mekke-i Mükerreme’deki son model servis araçlarıyla her 20 dakikada bir Harem-i Şerif’e ring sefer gerçekleştirir.

11- Semerşah Grup’un Medine-i Münevvere’deki yıldızlı lüks oteli Mescid-i Nebeviye yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.