hac-kayit-kabe2018 Hac Kayıtları Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Hac kayıtları başlıyor. 2018 yılında hac kayıt işlemleri nasıl yapılacak? Daha önceki yıllarda hac kaydı bulunan hacı adaylarının yapmaları gereken işlemler neler? Hac ücreti ne kadar? Bu yıl ki hac kayıtları ile ilgili tüm sorular ve yanıtlarını hacı adaylarımız için derledik. 

İlk Defa Hac Kaydı Yapacaklar İçin Bilgilendirme

2018 yılında hacca gitmek üzere ilk defa kayıt yaptıracakların “2018 Hac Ön Kayıt İşlemleri” 21 Aralık – 29 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İlk defa kayıt yaptıracak vatandaşların Diyanet İşleri Başkanlığınca anlaşmalı bankalara (Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Halkbank, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, VakıfBank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım) 20 TL ön kayıt ücreti yatırması gerekecek.

Hac kayıtları T.C. kimlik numarası ile yapılacak olup, yabancı uyruklu olanların kayıtları alınmayacak. Hac kaydı yaptıracak vatandaşlar elektronik ortamda http://hac.diyanet.gov.tr adresinde gerekli bilgileri doldurarak veya il/ilçe müftülüklerine bizzat müracaat ederek form doldurmak suretiyle “Oda Tercihli” veya “Otel” konaklama türlerinden birini hac fiyat politikalarını göz önünde bulundurarak ve varsa hac kurasına birlikte katılmak istediği kişileri belirterek kayıtlarını yaptıracaklardır.

Daha Önceki Yıllarda Hac Kayıtları Olup 2018 Yılı İçin Kayıt Yenileme Yaptıracaklar İçin Bilgilendirme

Daha önceki yıllarda hac kaydı olup 2017 hac kurasında kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri 21-29 aralık 2017 tarihleri arasında otomatik olarak yenilenecektir.  Mevcut kayıtları Diyanet İşleri Başkanlığınca yenilenen vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Mevcut kayıtlarında herhangi bir değişiklik talebinde bulunanların (hacca gideceği kişiler, konaklama türü vb.) ise, ilgili güncelleme işlemleri için 21-29 aralık 2017 tarihleri arasında il veya ilçe müftülüklerine bizzat müracaat etmeleri gerekmektedir.

Hacı adaylarının müracaatları sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için kayıtlarını http://hac.diyanet.gov.tr adresinden kontrol etmeleri gerekmektedir. 2018 yılı hac organizasyonunda uygulanacak usul ve esaslar ile hac kura tarihleri, kesin kayıt tarihleri ve hac konaklama türlerine göre alınacak olan ücretlerle ilgili hususlar Semerşah Turizm web sitesinde ayrıca açıklanacaktır.

2018 Hac Kurası Ne Zaman Çekilecek?

Bu yılki hac kura tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca açıklanacak olup, kuraya ilk defa kayıt olanlar ile daha önceden kayıtları bulunan hacı adayları katılacaktır. Hac kura tarihleri açıklandığında, ilgili duyuru ve açıklamalar Semerşah Turizm web sitesinde yapılacaktır.

2018 Hac Konaklama Türlerinin Farkı Nedir?

Hac konaklamalarında “Oda Konaklama” ile “Otel Konaklama” türleri arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Oda konaklama türü, otel konaklama türüne göre daha ekonomiktir.

Hac Kayıtlarında İl Kotası Ne Anlama Gelmektedir?

Hac kayıtlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yüzde 60, hac ve umre acentelerinin ise yüzde 40 kota hakkı bulunmaktadır. Herhangi bir ilin (şehrin) acente kotası dolduğunda hacı adayları yalnızca Diyanet İşleri Başkanlığı’na kayıt yaptırabilmektedir. Bu nedenle her yıl hac kayıtlarının ilk gününde acente kotaları birkaç saat içerisinde dolmaktadır.

Hac Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hac fiyatlarında azami sınır her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte ve tüm seyahat acenteleri belirlenen fiyatlara uymaktadır. Bu anlamda acenteler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği hac fiyatlarında indirime (kampanyaya) gidebilir ancak azami ücreti kesinlikle aşamazlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na Kayıt Yaptırmadan Özel Acenteyle Hacca Gidilebilir mi?

Hayır, Diyanet İşleri Başkanlığı’na hac kaydı yaptırmadan turizm acenteleri ile hacca gidilememektedir.

Hac Kaydı Sırasında Hangi Organizasyonu Tercih Etmeliyim?

Hacı adayları hac niyetiyle yaklaşık 40 gün boyunca kutsal topraklarda (Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere) kalacaklarından; hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti yüksek acenteleri tercih etmeleri önemlidir.

Semerşah Grup’un Diğer Organizasyonlardan Farkı Nedir?

Semerşah Grup , Türkiye genelindeki özel kuruluşlar (acenteler) arasında, son 8 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur. Bunun öncelikli nedeni ise Semerşah Grup’un hacılarını birer müşteri olarak değil Yüce Allah’ın misafiri olarak görmesidir.

1- Semerşah Grup, Türkiye genelindeki özel kuruluşlar arasında son 8 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur.

2- Semerşah Grup, hizmeti nimet bilir ve faaliyetlerini bu anlayışla sürdürür.

3- Semerşah Grup’un yıldızlı lüks otelleri, haccın en yoğun zamanlarında şeytan taşlama mahalline yürüme mesafesindedir.

4- Semerşah Grup’un tüm yemeklerini alanlarında uzman Türk aşçılar yapar.

5- Semerşah Grup, mahremiyete azami düzeyde önem verir. Mahremiyet politikası gereği yemekhane, mescit, asansör, lobi ve servis araçları kadın ve erkekler için ayrı ayrıdır.

6- Semerşah Grup hac öncesinde düzenlediği online ve yüz yüze eğitim seminerleriyle hacı adaylarına hacca hazırlar.

7- Semerşah Grup, deneyimli rehber hocalarıyla misafirlerinin ibadet ve ziyaretlerini adım adım takip eder.

8- Semerşah Grup, bilgilendirme servisi ile hacı adaylarının Türkiye’deki yakınları ve ailelerini habersiz bırakmaz.

9- Semerşah Grup, yaygın hizmet ağı ile hacı adaylarını yurt genelindeki 26 havalimanından kutsal topraklara uğurlar.

10- Semerşah Grup Mekke-i Mükerreme’deki son model servis araçlarıyla her 20 dakikada bir Harem-i Şerif’e ring sefer gerçekleştirir.

11- Semerşah Grup’un Medine-i Münevvere’deki yıldızlı lüks oteli Mescid-i Nebeviye yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

2018 Hac Müracaatları İle İlgili Tüm Detayları Okumak İçin Tıklayınız.

2018 Hac Kayıtları İle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

2018 hac kura tarihi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanacaktır. İlgili açıklama yapıldığında gerekli duyurular web sitemiz üzerinden gerçekleştirilecektir.

2018 hac kesin kayıt tarihleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanacaktır. İlgili açıklama yapıldığında gerekli duyurular web sitemiz üzerinden gerçekleştirilecektir.

Hac fiyatları her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanmakta ve turizm acenteleri de bu fiyatlara uymaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı hac fiyatlarını açıkladığında gerekli duyurumlar web sitemiz üzerinden yapılacaktır.

Çünkü, hac kuralarından sonra hacca gitmeye hak kazananlar “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelen SMS şifresi ile alacaktır. Bu nedenle hacı adaylarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na verdikleri tüm iletişim ve adres bilgilerinin doğruluğu ve güncelliği çok önemlidir.

Daha önceki yıllarda hac kaydı olanların 2018 yılı için kayıt yenilemeleri Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak yapılacaktır.

Hayır, önceki yıllarda kuraya katılan hacı adaylarından otomatik kayıt yenileme işlemleri sırasında herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Halkbank, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, VakıfBank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım

Hayır, hac ön kayıtlarını yapmayan vatandaşlar 2018 hac kurasına katılamayacaklardır.

Evet, hac kaydınıza yönelik tercihlerinizi kayıt yenileme sırasında güncelleyebilirsiniz.

Hacca Semerşah Turizm Kalitesiyle Gidin

Hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup, Semerşah Turizm bu fiyatlara uymaktadır.

Güncelleme Tarihi: 21.12.2017