hac-kayit-kabe2018 Hac Kayıtları 5-16 Şubat Tarihlerinde Yapılacak!

Hacı adaylarının merakla beklediği 2018 hac kurası 1 Şubat tarihinde çekilecek. Kesin kayıtlar ise 05 – 16 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Pekiyi hac kayıt işlemleri nasıl yapılacak?  Hac ücreti 2018 haccı için ne kadar olacak? Bu yıl ki hac kayıtları ile ilgili tüm sorular ve yanıtlarını hacı adaylarımız için derledik. 

Hac Kayıtları 5 Şubat’ta Başlıyor

1 Şubat 2018 tarihinde çekilecek ve aynı gün açıklanacak hac kura sonuçlarına göre hac kaydı yapmaya hak kazanan hacı adayları 05 Şubat – 16 Şubat 2018 tarihleri arasında kesin hac kaydı işlemlerini yaptırabilecek.

Hacı adayları; hac kayıtları sırasında Diyanet İşleri Başkanlığı veya acentelerin hac organizasyonlarından birini il kotasına göre tercih edecek. 05 Şubat sabahı 09.00’da başlaması planlanan hac kayıtları hem internet ortamında hem de müftülüklere bizzat yapılacak müracaatlarla gerçekleştirilecek. Kayıt işlemlerinin ilk etabında hacı adayları öncelikle Diyanet veya acente organizasyonu tercihinde bulunacak. Acente tercihinde bulunan hacı adayları ikinci etapta ise şirket tercihlerini yapacak.

Hacca Gidiş ve Dönüş Tarihleri Belli Oldu mu?

Hac niyetiyle Suudi Arabistan’a gidişler 17 Temmuz 2018 de başlayıp, 15 Ağustos 2018 de son kafilenin de kutsal topraklara ulaşmasıyla sona erecektir. Yurda dönüş tarihleri ise 25 Ağustos 2018 tarihinde başlayıp 20 Eylül 2018 tarihinde tamamlanacaktır.

Hacca Semerşah Turizm Kalitesiyle Gidin

Hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup, Semerşah Turizm bu fiyatlara uymaktadır.

Hac Kayıtları İle İlgili Önemli Hususlar

1) Hac kesin kayıtları 05-16 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

2) Kesin kayıt hakkı elde eden hac yolcularının; Kesin Kayıt Belgesini alması esnasında sistemde kayıtlı olan cep telefonlarına gelecek şifre ile sisteme giriş yapabilmelerine, cep telefonu bulunmayanların ise müftülüklere başvuracaktır.

3) Kesin kayıt hakkı elde eden yolcular; hac kesin kayıt belgeisni hac.diyanet.gov.tr adresinden alabilecekleri gibi, internet imkanıolmayan yolcular iil/ilçe müftülüklerinden ‘’Diyanet İşleri Başkanlığına veya Acentaya Kesin Kayıt Belgesi’’ Alabileceklelerdi.

4) Kesin kayıt belgesi alan yolcuların kayıt süresi içerisinde;

a) Diyanet İşleri hac organizasyonunu seçenler il müftülüklerine

b) Acente organizasyonu seçenler ilgili acenteye

c) Müracaat ederek kesin kayıtlarını yapacaklardır.

5) Hac Kesin Kayıt Belgesini aldığı halde süresi içerisinde başkanlığa veya acentaya müracat etmeyerek kayıt yaptırmayanlara kesin kayıt hakkı verilmeyecektir.

6) Kesin kayıt hakkı elde edenlerden herhangi bir mazeret sebebiyle kayıt yaptırmayarak, bu haklarını gelecek yıla devretmek isteyenlere bu hak tanınmayacaktır.

Hac Kaydı Sırasında Hacı Adayından İstenilecek Belgeler

1) En az 20 Şubat 2019 tarihine kadar geçerlilik süresi olan pasaport.

2) Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi

3) Son 6 ay içerisinde çekilmiş beyaz fon üzerine 4*6 ebatında 3 adet vesikalık fotoğraf

4) Hac ücretinin yatırıldığına dair belge

5) Acente kesin kayıt belgesi

2018 Hac Kurası Ne Zaman Çekilecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2018 Hac Şartnamesi’ne göre bu yılki hac kurası 1 Şubat 2018 Perşembe günü saat 11.00’de çekilecek ve kura sonuçları aynı gün Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kura Sorgulama Ekranı’ndan veya Semerşah Turizm web sitesindeki sorgu kayıt formu aracılığı ile öğrenilebilecek.

2018 Hac Konaklama Türlerinin Farkı Nedir?

Hac konaklamalarında “Oda Konaklama” ile “Otel Konaklama” türleri arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Oda konaklama türü, otel konaklama türüne göre daha ekonomiktir.

Hac Kayıtlarında İl Kotası Ne Anlama Gelmektedir?

Hac kayıtlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yüzde 60, hac ve umre acentelerinin ise yüzde 40 kota hakkı bulunmaktadır. Herhangi bir ilin (şehrin) acente kotası dolduğunda hacı adayları yalnızca Diyanet İşleri Başkanlığı’na kayıt yaptırabilmektedir. Bu nedenle her yıl hac kayıtlarının ilk gününde acente kotaları birkaç saat içerisinde dolmaktadır.

Hac Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hac fiyatlarında azami sınır her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte ve tüm seyahat acenteleri belirlenen fiyatlara uymaktadır. Bu anlamda acenteler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği hac fiyatlarında indirime (kampanyaya) gidebilir ancak azami ücreti kesinlikle aşamazlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na Kayıt Yaptırmadan Özel Acenteyle Hacca Gidilebilir mi?

Hayır, Diyanet İşleri Başkanlığı’na hac kaydı yaptırmadan turizm acenteleri ile hacca gidilememektedir.

Hac Kaydı Sırasında Hangi Organizasyonu Tercih Etmeliyim?

Hacı adayları hac niyetiyle yaklaşık 40 gün boyunca kutsal topraklarda (Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere) kalacaklarından; hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti yüksek acenteleri tercih etmeleri önemlidir.

Semerşah Grup’un Diğer Organizasyonlardan Farkı Nedir?

Semerşah Grup , Türkiye genelindeki özel kuruluşlar (acenteler) arasında, son 8 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur. Bunun öncelikli nedeni ise Semerşah Grup’un hacılarını birer müşteri olarak değil Yüce Allah’ın misafiri olarak görmesidir.

1- Semerşah Grup, Türkiye genelindeki özel kuruluşlar arasında son 8 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur.

2- Semerşah Grup, hizmeti nimet bilir ve faaliyetlerini bu anlayışla sürdürür.

3- Semerşah Grup’un yıldızlı lüks otelleri, haccın en yoğun zamanlarında şeytan taşlama mahalline yürüme mesafesindedir.

4- Semerşah Grup’un tüm yemeklerini alanlarında uzman Türk aşçılar yapar.

5- Semerşah Grup, mahremiyete azami düzeyde önem verir. Mahremiyet politikası gereği yemekhane, mescit, asansör, lobi ve servis araçları kadın ve erkekler için ayrı ayrıdır.

6- Semerşah Grup hac öncesinde düzenlediği online ve yüz yüze eğitim seminerleriyle hacı adaylarına hacca hazırlar.

7- Semerşah Grup, deneyimli rehber hocalarıyla misafirlerinin ibadet ve ziyaretlerini adım adım takip eder.

8- Semerşah Grup, bilgilendirme servisi ile hacı adaylarının Türkiye’deki yakınları ve ailelerini habersiz bırakmaz.

9- Semerşah Grup, yaygın hizmet ağı ile hacı adaylarını yurt genelindeki 26 havalimanından kutsal topraklara uğurlar.

10- Semerşah Grup Mekke-i Mükerreme’deki son model servis araçlarıyla her 20 dakikada bir Harem-i Şerif’e ring sefer gerçekleştirir.

11- Semerşah Grup’un Medine-i Münevvere’deki yıldızlı lüks oteli Mescid-i Nebeviye yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

2018 Hac Kayıtları İle İlgili Tüm Detayları Okumak İçin Tıklayınız.

2018 Hac Kayıtları İle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

2018 Hac Şartnamesi’ne göre bu yılki hac kurası 1 Şubat 2018 Perşembe günü saat 11.00’de çekilecek ve kura sonuçları aynı gün açıklanacak.

2018 hac kura sonuçlarına göre hac kaydı yapmaya hak kazanan hacı adayları 05 Şubat – 16 Şubat 2018 tarihleri arasında kesin hac kaydı işlemlerini tamamlayacak.

Hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2018 Hac Şartnamesi’nde belirtilmiştir.

Çünkü, hac kuralarından sonra hacca gitmeye hak kazananlar “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelen SMS şifresi ile alacaktır. Bu nedenle hacı adaylarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na verdikleri tüm iletişim ve adres bilgilerinin doğruluğu ve güncelliği çok önemlidir.

Daha önceki yıllarda hac kaydı olanların 2018 yılı için kayıt yenilemeleri Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak yapılacaktır.

Hayır, önceki yıllarda kuraya katılan hacı adaylarından otomatik kayıt yenileme işlemleri sırasında herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Halkbank, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, VakıfBank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım

Hayır, hac ön kayıtlarını yapmayan vatandaşlar 2018 hac kurasına katılamayacaklardır.

Evet, hac kaydınıza yönelik tercihlerinizi kayıt yenileme sırasında güncelleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21.12.2017