Diyanet İşler Başkanlığı tarafından 2020 yılına ilişkin hac kayıt tarihleri açıklandı. Buna göre hac farizasını yerine getirmek isteyen ve ilk defa hac başvurusunda bulunacak Türk vatandaşları 11 Kasım 2019 tarihi itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvuruda bulunabilecek.

2020 yılı hac kurasına katılmak isteyen vatandaşlar ön kayıtlarını 11 Kasım (00:01) – 13 Aralık 2019 (23:59) tarihleri arasında E-Devlet Kimlik Doğrulama Sistemi aracılığı ile yapacak. Daha önceki yıllarda hac kurasına katılmış ancak hac hakkı kazanamamış hacı adaylarının kayıtları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yenilecek.

Hac Kurası 9 Ocak 2020’de Çekilecek!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu yılki hac kurası 9 Ocak 2020 Perşembe günü çekilecek. Kuraya bu yıl ilk defa hac başvurusunda bulunacak hacı adayları ile daha önceki yıllarda hac başvurusu yapmış ancak adı kurada çıkmamamış hacı adayları katılabilecek.

Hac kura sonuçları aynı gün hacı adayları tarafından Hac Kura ve Durum Sorgulama Ekranı’ndna öğrenilebilecek.

Hacca Semerşah Turizm Kalitesiyle Gidin

Hac vazifenizi Semerşah Turizm kalitesiyle gerçekleştirmek için formumuzu doldurun, müşteri temsilcimiz sizinle hemen iletişime geçsin.

Hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup, Semerşah Turizm bu fiyatlara uymaktadır.

Hac Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılacak?

1- 2020 hac yılı için “İlk Defa Kayıt” yaptırmak isteyen vatandaşlar, Al Baraka Türk, Halkbank, Kuveyt Türk, Ptt Bank, Türkiye Finans, Vakıf Bank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım bankalardan birine (İnternet bankacılığı (PTT Bank hariç) veya şubelerinden) 25.-TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “www.hac.gov.tr” adresinde yayınlanacak ön kayıt linkinden E-devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla veya doğrudan E-devlet sistemi üzerinden ön kayıtlarını yapabileceklerdir.

Ön Kayıt Adresi: https://hac.gov.tr/HacOnkayitWebAdim/OnkayitED.aspx

2- Hac ön kaydı yaptırdıktan sonra hacca gitmekten vazgeçenlerin ön kayıt ücretleri iade edilmeyecektir.

3- Hac müracaatlarında; eş, anne, baba, kayın baba, kayın valide, kardeş ve çocukların birbirleri ile veya aralarında akrabalık bağı olmayanların, istemeleri halinde 5 kişiyi geçmemeleri şartı ile grup halinde hac kurasına girme talepleri kabul edilecektir.

4- Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek durumda engelli, hasta veya yaşlı olanlar, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte; mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olan bayanlar ise müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleri ile birlikte yapmaları gerekmektedir.

5- Hacca götürülmek istenilen 0 – 12 yaş aralığındaki çocukların da, ebeveynleri ile birlikte ön kayıtlarının yapılmış olması gerekmektedir. Çocuklardan da ön kayıt ücreti alınacaktır.

6- Ayrı ayrı yerlerde ve tarihlerde farklı hac konaklama türlerinde müracaat eden eş veya akrabaların ayrıca mahremiyet birleştirilmesi yönündeki istekleri kabul edilmeyecektir.

7- Daha önce hacca gidenlerin müracaatları kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve ön kayıt ücretleri iade edilmeyecektir.

8- Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını “www.hac.gov.tr” internet adresinden kontrol edebileceklerdir. Kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa; kayıt süresi içerisinde E-Devlet Sistemi üzerinden veya ilgili müftülüklerden bilgilerini düzeltebileceklerdir.

9- Kayıt sırasında yapılacak tercihler bağlayıcı olacaktır. Hac kayıt bitimi sonrasında konaklama türü değişikliğine izin verilmeyeceği için hac adayları belirtilen hac konaklama türlerinden durumuna uygun olanını, verilen fiyat aralığını ve tahmini hac seyahat süresini dikkate alarak kayıt işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.

10- Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde (11 Kasım – 13 Aralık 2019) müracaatını tamamlamayanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

Daha Önceki Yıllardan Hac Kaydı Olanlar İçin Kayıt Yenileme Süreci Nasıl Olacak?

1- 2019 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Otomatik olarak yapılacaktır.

2- Kaydı yenilenen hacı adayları arasında; sistemde kayıtlı konaklama türü, il, ilçe, adres ve cep telefonu bilgilerinde değişiklik yapmak isteyenler, bu değişiklikleri Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “www.hac.gov.tr” adresinde yayınlanacak olan ön kayıt linkinden E-Devlet Kimlik Doğrulama Sistemi aracılığı ile veya müftülüklerden yapabileceklerdir.

3- Hac kaydı yenilenen hacı adaylarından, sistemde kayıtlı kura birlikteliklerinde değişiklik yapmak isteyenler veya kura birlikteliği oluşturmak isteyenler müftülükler aracılığı ile işlemlerini yaptırabileceklerdir.

Hac Kayıtlarına İlişkin Ortak Kriterler Nelerdir?

1- İlk defa hac kaydı yapanlar ile daha önceki yıllarda hac kaydı bulunan hacı adayları için hac konaklama türlerinde sisteme girilen bilgiler bağlayıcı olacağından verilen bilgilerin ve tercihlerin doğru olmasına özen gösterilmelidir. Kayıt sonrasında hac konaklama türlerinde değişiklik yapılamayacaktır.

2- Hacı adaylarının güncel iletişim bilgilerini (kura sonuçları ve diğer bilgilendirmelerde sistemde kayıtlı iletişim bilgileri esas alınacağından) mutlaka girmeleri ve doğruluğundan emin olmaları gerekmektedir.

3- Yakınlarıyla birlikte müracaat edenlerden birinin ilk defa 2020 yılında kayıt yapmış olması, diğerinin
ise kaydının yenilenmiş olması durumunda; talep etmeleri halinde bu kişilerin müracaatları kayıt yenileme (11 Kasım – 13 Aralık 2019) süresi içinde birlikte alınabilecek ve hac kurasına tek numara ile katılabileceklerdir. Bu işlemlerini il veya ilçe müftülüklerinden yapabileceklerdir.

4- İnternet ortamında veya müftülüklere yapılan müracaatlardaki bilgi eksikliğinden grup başı/dilekçeyi imzalayan veya internet üzerinden değişiklik yapan kişi sorumludur.

2020 Yılı Hac Konaklama Türleri Nelerdir?

a. Oda Tercihli Konaklama Tipi

1- Konaklamalar; Mekke ve Medine’de oda içinde banyo, tuvalet, buzdolabı ve karyolası bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi geniş ve ferah, müstakil yemekhane/irşad salonu bulunan, ortak kullanım mekanları hacı sayısına göre yeterli 2, 3 ve 4 kişilik odalarda yaptırılacaktır.

2- Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 7 km. Medine’de ise Merkeziye’de veya Mescid-i Nebevi’ye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda konaklama yaptırılacaktır.

3- Mekke’de hacı adaylarının otellerden Kabe’ye ulaşımları ücretsiz otobüslerle ring usulü yapılacaktır. Ulaşım hizmeti Suudi Arabistan Mekke trafik komisyonu kararı gereği 05-15 Zilhicce 1441 (26 Temmuz- 05 Ağustos 2020) tarihleri arasında verilememektedir.

4- Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot usulü, öğle öğünü için kumanya paketi verilecektir.

5- Medine’de kalma süresi 4 ila 6 gün arasında planlanacaktır.

6- Hac süresi uçak programına göre azami 45 gün olacaktır.

b. Otel Tercihli Konaklama Tipi

Mekke ve Medine’de günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmet veren 4 ve 5 yıldızlı otellerde, 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. Otellerin Mescid-i Harama ve Mescid-i Nebeviye olan takribi uzaklıklarına göre iki ayrı kategoride organizasyon düzenlenecektir.

* Otel-1 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 700 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de bulunan yıldızlı ve 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılacak olup hac süresi uçak programına uygun olarak 10 – 18 gün aralığında olacaktır.

* Otel-2 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Harama en fazla 1000 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de bulunan yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılacak olup hac süresi uçak programına uygun olarak 14 – 25 gün aralığında olacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 2020 Yılı İçin Belirlenen Hac Fiyatları

2020 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyal’i (SAR) üzerinden tahsil edilecektir. 2020 yılı hac fiyatları konaklama türlerine göre aşağıdaki gibidir:

a. Oda Tercihli Konaklama Tipi: Alt limit 15.950 SAR, üst limit 21.500 SAR‘dır.

b. Otel Tercihli Konaklama Tipi: Alt limit 24.000 SAR, üst limit serbesttir.

Hac Kura Sonuçları Nasıl Öğrenilecek?

Hac kura sonuçları SMS yoluyla grup başlarına bildirilecektir. Ayrıca hac sonuçları Diyanet İşleri Başkanlığı’nın www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak kura sorgu linkinden veya E-Devlet Sistemi aracılığı ile öğrenilebilecektir.

Hac Kesin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Hac kurasında hacca gitmeye hak kazanan hacı adayları kesin kayıtlarını 13 – 24 Ocak 2020 tarihleri arasında yapabilecektir. Hac kayıtlarında kota sistemi olduğundan dolayı Turizm Acentesi Hac Organizasyonu tercihinde bulunacak hacı adaylarının kesin kayıt işlemlerini hac kesin kayıtlarının ilk günü olan 13 Ocak 2020 sabahında yaptırmaları gerekmektedir. 

2020 Haccı İçin Kutsal Topraklara Gidiş ve Dönüş Tarihleri

Hac ve Umre Kurulu tarafından hazırlanan hac takvimi için kutsal beldelere gidiş ve dönüş tarihleri de belirlendi. Buna göre; hac için çıkışlar 22 Haziran – 25 Temmuz 2020 (Hicri 01 Zilkade 1441-4 Zilhicce 1441), hac dönüşleri ise 06 Ağustos – 02 Eylül 2020 (Hicri 16 Zilhicce 1441- 14 Muharrem 1442) tarihleri arasında yapılacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Açıklanan 2020 Hac Kayıtlarına İlişkin Tüm Detaylar İçin Tıklayınız

Hac Kayıtlarında İl Kotası Ne Anlama Gelmektedir?

Hac kayıtlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yüzde 60, hac ve umre acentelerinin ise yüzde 40 kota hakkı bulunmaktadır. Herhangi bir ilin (şehrin) acente kotası dolduğunda hacı adayları yalnızca Diyanet İşleri Başkanlığı’na kayıt yaptırabilmektedir. Bu nedenle her yıl hac kayıtlarının ilk gününde acente kotaları birkaç saat içerisinde dolmaktadır.

Hac Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hac fiyatlarında alt sınır ve azami sınır Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte ve tüm seyahat acenteleri belirlenen fiyatlara uymaktadır. Bu anlamda acenteler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği hac fiyatlarında indirime (kampanyaya) gidebilir ancak azami ücreti kesinlikle aşamazlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na Kayıt Yaptırmadan Özel Acenteyle Hacca Gidilebilir mi?

Hayır, Diyanet İşleri Başkanlığı’na hac kaydı yaptırmadan turizm acentelerinin hac organizasyonu ile hacca gidilememektedir.

Hac Kaydı Sırasında Hangi Organizasyonu Tercih Etmeliyim?

Hacı adayları hac niyetiyle yaklaşık 40 gün boyunca kutsal topraklarda (Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere) kalacaklarından; hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti yüksek acenteleri tercih etmeleri önemlidir.

Semerşah Grup’un Diğer Organizasyonlardan Farkı Nedir?

Semerşah Grup , Türkiye genelindeki özel kuruluşlar (acenteler) arasında, son 10 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur. Bunun öncelikli nedeni ise Semerşah Grup’un hacılarını birer müşteri olarak değil Yüce Allah’ın misafiri olarak görmesidir.

1- Semerşah Grup, Türkiye genelindeki özel kuruluşlar arasında son 10 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur.

2- Semerşah Grup, hizmeti nimet bilir ve faaliyetlerini bu anlayışla sürdürür.

3- Semerşah Grup’un yıldızlı lüks otelleri, haccın en yoğun zamanlarında şeytan taşlama mahalline yürüme mesafesindedir.

4- Semerşah Grup’un tüm yemeklerini alanlarında uzman Türk aşçılar yapar.

5- Semerşah Grup, mahremiyete azami düzeyde önem verir. Mahremiyet politikası gereği yemekhane, mescit, asansör ve lobi alanları kadın ve erkekler için ayrı ayrıdır.

6- Semerşah Grup hac öncesinde düzenlediği online ve yüz yüze eğitim seminerleriyle hacı adaylarına hacca hazırlar.

7- Semerşah Grup, deneyimli rehber hocalarıyla misafirlerinin ibadet ve ziyaretlerini adım adım takip eder.

8- Semerşah Grup, bilgilendirme servisi ile hacı adaylarının Türkiye’deki yakınları ve ailelerini habersiz bırakmaz.

9- Semerşah Grup, yaygın hizmet ağı ile hacı adaylarını yurt genelindeki 26 havalimanından kutsal topraklara uğurlar.

10- Semerşah Grup Mekke-i Mükerreme’deki son model servis araçlarıyla her 20 dakikada bir Harem-i Şerif’e ring sefer gerçekleştirir.

11- Semerşah Grup’un Medine-i Münevvere’deki yıldızlı lüks oteli Mescid-i Nebeviye yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

2020 Hac Kayıtları İle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı hac kurası 9 Ocak 2020 Perşembe günü çekilecek.

2020 yılı hac kurasında hacca gitmeye hak kazanan hacı adayları kesin kayıt işlemlerini 13 – 24 Ocak 2020 tarihleri arasında yapabilecektir

a. Oda Tercihli Konaklama Tipi: Alt limit 15.950 SAR, üst limit 21.500 SAR‘dır.

b. Otel Tercihli Konaklama Tipi: Alt limit 24.000 SAR, üst limit serbesttir.

Çünkü, hac kuralarından sonra hacca gitmeye hak kazananlar “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelen SMS şifresi ile alacaktır. Bu nedenle hacı adaylarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na verdikleri tüm iletişim ve adres bilgilerinin doğruluğu ve güncelliği çok önemlidir.

Daha önceki yıllarda hac kaydı olanların 2020 yılı için kayıt yenilemeleri Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak yapılacaktır.

Hayır, önceki yıllarda kuraya katılan hacı adaylarından otomatik kayıt yenileme işlemleri sırasında herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Ön kayıt ücretleri; Al Baraka Türk, Halkbank, Kuveyt Türk, Ptt Bank, Türkiye Finans, Vakıf Bank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım bankalardan birine (İnternet bankacılığı (PTT Bank hariç) veya şubelerinden) yatırılabilecektir.

Hayır, hac ön kayıtlarını yapmayan vatandaşlar 2020 hac kurasına katılamayacaklardır.

Evet, hac kaydınıza yönelik tercihlerinizi kayıt yenileme sırasında güncelleyebilirsiniz.