hac-kayit-kabe2019 Hac Kayıtları İçin Tarihler Belirlendi! Hac Kayıt İşlemleri 14 Aralık’ta Sona Erecek!

Hacı adaylarının merakla beklediği 2019 hac kayıtlarına ilişkin tarihler ve kayıt sürecine ilişkin esaslar belirlendi. 2019 yılında ilk defa hacca gitmek üzere müracaat etmek isteyen vatandaşların hac ön kayıtları 08 – 14 Aralık 2018 tarihleri arasında alınacak. Peki hac kayıt işlemleri nasıl yapılacak?  Hac ücreti 2019 haccı için ne kadar olacak? Bu yıl ki hac kayıtları ile ilgili tüm sorular ve yanıtlarını hacı adaylarımız için derledik. 

2019 Yılında İlk Defa Hacca Gidecek Vatandaşlar Ön Kayıtlarını 8 Aralık’tan İtibaren Yapabilecek

2019 yılında ilk defa hacca gitmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na müracaat edecek olan vatandaşlar hac kayıtlarını 08 – 14 Aralık 2018 tarihleri arasında yapabilecek. Bu tarihler arasında kayıt yaptırmayan vatandaşlar 2019 yılı hac kuralarına katılım hakkı elde edemeyecek.

Bu yıl itibarı ile ilk defa hacca gitmek isteyen vatandaşlar müracaatta bulunabilmek için ilgili bankalara (Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım) online veya doğrudan 20.-TL ön kayıt ücretini yatırmaları gerekecek.

Ön kayıt ücretlerini yatıran vatandaşlar daha sonra müracaatlarını  “www.hac.gov.tr” internet adresinden elektronik ortamda veya il ve ilçe müftülüklerine form dilekçe ile yaptırabilecek. Hacı adaylarının kayıt sırasında kuraya birlikte katılmak istedikleri kişi/kişileri varsa, bunları da mutlaka belirtmeleri gerekecek.

Kayıt işlemleri sırasında hac fiyat aralıkları göz önünde bulundurularak “Oda Tercihli’’ veya “Otel’’ konaklama türlerinden birini tercih edilecek. Yapılacak tercihler bağlayıcı olacak ve daha sonra hac konaklama türlerinde değişikliğe izin verilmeyecek.

2018 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri 08 Aralık 2018 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yapılacak.

Adres, il/ilçe, konaklama türü, kura birlikteliklerinde veya iletişim bilgilerinde (Cep Telefon değişikliklerinde) değişiklik talebinde bulunan hacı adayları da, 08 – 14 Aralık 2018 tarihleri arasında il/ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırabilecek.

Kayıt işlemleri sırasında iletişim bilgilerinin doğruluğu ve güncelliği de büyük önem taşıyacak. Çünkü kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşlar  “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabilecek.

28 Aralık 2018 tarihinde çekilecek ve aynı gün açıklanacak hac kura sonuçlarına göre hac kaydı yapmaya hak kazanan hacı adayları 02 – 11 Ocak 2019 tarihleri arasında ise kesin hac kaydı işlemlerini yaptırabilecek.

Hacca Semerşah Turizm Kalitesiyle Gidin

Hac vazifenizi Semerşah Turizm kalitesiyle gerçekleştirmek için formumuzu doldurun, müşteri temsilcimiz sizinle hemen iletişime geçsin.

Hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup, Semerşah Turizm bu fiyatlara uymaktadır.

Hac Kesin Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Hacı adayları; hac kayıtları sırasında Diyanet İşleri Başkanlığı veya acentelerin hac organizasyonlarından birini il kotasına göre tercih edecek. 02 Ocak 2019 sabahı 09.00’da başlaması planlanan hac kayıtları hem internet ortamında hem de müftülüklere bizzat yapılacak müracaatlarla gerçekleştirilecek. Kayıt işlemlerinin ilk etabında hacı adayları öncelikle Diyanet veya acente organizasyonu tercihinde bulunacak. Acente tercihinde bulunan hacı adayları ikinci etapta ise şirket tercihlerini yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Açıklanan 2019 Hac Kayıtlarına İlişkin Tüm Detaylar İçin Tıklayınız

2019 Haccı İçin Kutsal Topraklara Gidiş ve Dönüş Tarihleri Belli Oldu

Hac ve Umre Kurulu tarafından hazırlanan hac takvimi için kutsal beldelere gidiş ve dönüş tarihleri de belirlendi. Türkiye’den hac için çıkışlar “04 Temmuz – 05 Ağustos 2019” (Hicri 01 Zilkade – 04 Zilhicce 1440); hacdan dönüşler ise “16 Ağustos – 13 Eylül 2019” (Hicri 15-17 Zilhicce 1440 – 14 Muharrem 1441) tarihlerinde gerçekleştirilecek.

2019 Hac Kaydı İle İlgili Önemli Hususlar

1) Hac kesin kayıtları 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacak.

2) Kesin kayıt hakkı elde eden hacı adayları; Hac Kesin Kayıt Belgelerini cep telefonlarına gelecek şifre ile sisteme giriş yaparak alabileceklerdir. Cep telefonu bulunmayan hacı adaylarının müftülüklere başvurmaları gerekmektedir.

3) Kesin kayıt belgesi alan yolcuların kayıt süresi içerisinde;

a) Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonunu seçenler il müftülüklerine,

b) Acente organizasyonu seçenler ise ilgili acenteye müracaat ederek kesin kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

4) Hac Kesin Kayıt Belgesini aldığı halde süresi içerisinde başkanlığa veya acentaya müracat etmeyerek kayıt yaptırmayan hacı adayları kesin kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

5) Kesin kayıt hakkı elde edenlerden herhangi bir mazeret sebebiyle kayıt yaptırmayarak, bu haklarını gelecek yıla devretmek isteyenlere bu hak tanınmayacaktır.

Hac Kaydı Sırasında Hacı Adayından İstenilecek Belgeler

1) En az 20 Şubat 2020 tarihine kadar geçerlilik süresi olan pasaport.

2) Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi

3) Son 6 ay içerisinde çekilmiş beyaz fon üzerine 4*6 ebatında 3 adet vesikalık fotoğraf

4) Hac ücretinin yatırıldığına dair belge

5) Acente kesin kayıt belgesi

2019 Hac Konaklama Türlerinin Farkı Nedir?

Hac konaklamalarında “Oda Konaklama” ile “Otel Konaklama” türleri arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Oda konaklama türü, otel konaklama türüne göre daha ekonomiktir.

Hac Kayıtlarında İl Kotası Ne Anlama Gelmektedir?

Hac kayıtlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yüzde 60, hac ve umre acentelerinin ise yüzde 40 kota hakkı bulunmaktadır. Herhangi bir ilin (şehrin) acente kotası dolduğunda hacı adayları yalnızca Diyanet İşleri Başkanlığı’na kayıt yaptırabilmektedir. Bu nedenle her yıl hac kayıtlarının ilk gününde acente kotaları birkaç saat içerisinde dolmaktadır.

Hac Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hac fiyatlarında azami sınır her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmekte ve tüm seyahat acenteleri belirlenen fiyatlara uymaktadır. Bu anlamda acenteler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği hac fiyatlarında indirime (kampanyaya) gidebilir ancak azami ücreti kesinlikle aşamazlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na Kayıt Yaptırmadan Özel Acenteyle Hacca Gidilebilir mi?

Hayır, Diyanet İşleri Başkanlığı’na hac kaydı yaptırmadan turizm acenteleri ile hacca gidilememektedir.

Hac Kaydı Sırasında Hangi Organizasyonu Tercih Etmeliyim?

Hacı adayları hac niyetiyle yaklaşık 40 gün boyunca kutsal topraklarda (Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere) kalacaklarından; hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti yüksek acenteleri tercih etmeleri önemlidir.

Semerşah Grup’un Diğer Organizasyonlardan Farkı Nedir?

Semerşah Grup , Türkiye genelindeki özel kuruluşlar (acenteler) arasında, son 9 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur. Bunun öncelikli nedeni ise Semerşah Grup’un hacılarını birer müşteri olarak değil Yüce Allah’ın misafiri olarak görmesidir.

1- Semerşah Grup, Türkiye genelindeki özel kuruluşlar arasında son 9 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğudur.

2- Semerşah Grup, hizmeti nimet bilir ve faaliyetlerini bu anlayışla sürdürür.

3- Semerşah Grup’un yıldızlı lüks otelleri, haccın en yoğun zamanlarında şeytan taşlama mahalline yürüme mesafesindedir.

4- Semerşah Grup’un tüm yemeklerini alanlarında uzman Türk aşçılar yapar.

5- Semerşah Grup, mahremiyete azami düzeyde önem verir. Mahremiyet politikası gereği yemekhane, mescit, asansör, lobi ve servis araçları kadın ve erkekler için ayrı ayrıdır.

6- Semerşah Grup hac öncesinde düzenlediği online ve yüz yüze eğitim seminerleriyle hacı adaylarına hacca hazırlar.

7- Semerşah Grup, deneyimli rehber hocalarıyla misafirlerinin ibadet ve ziyaretlerini adım adım takip eder.

8- Semerşah Grup, bilgilendirme servisi ile hacı adaylarının Türkiye’deki yakınları ve ailelerini habersiz bırakmaz.

9- Semerşah Grup, yaygın hizmet ağı ile hacı adaylarını yurt genelindeki 26 havalimanından kutsal topraklara uğurlar.

10- Semerşah Grup Mekke-i Mükerreme’deki son model servis araçlarıyla her 20 dakikada bir Harem-i Şerif’e ring sefer gerçekleştirir.

11- Semerşah Grup’un Medine-i Münevvere’deki yıldızlı lüks oteli Mescid-i Nebeviye yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

2018 Hac Kayıtları İle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

2019 Hac Şartnamesi’ne göre bu yılki hac kurası 28 Aralık 2018 Perşembe günü saat 15.00’te çekilecek ve kura sonuçları aynı gün açıklanacak.

2019 hac kura sonuçlarına göre hac kaydı yapmaya hak kazanan hacı adayları 02 Ocak – 11 Ocak 2019 tarihleri arasında kesin hac kaydı işlemlerini yapabilecek.

Hac fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanacaktır.

Çünkü, hac kuralarından sonra hacca gitmeye hak kazananlar “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelen SMS şifresi ile alacaktır. Bu nedenle hacı adaylarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na verdikleri tüm iletişim ve adres bilgilerinin doğruluğu ve güncelliği çok önemlidir.

Daha önceki yıllarda hac kaydı olanların 2019 yılı için kayıt yenilemeleri Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak yapılacaktır.

Hayır, önceki yıllarda kuraya katılan hacı adaylarından otomatik kayıt yenileme işlemleri sırasında herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve  Ziraat Katılım

Hayır, hac ön kayıtlarını yapmayan vatandaşlar 2018 hac kurasına katılamayacaklardır.

Evet, hac kaydınıza yönelik tercihlerinizi kayıt yenileme sırasında güncelleyebilirsiniz.